Interview med Alain Badiou: Filosofi og emancipationspolitik ifølge en postmaoist
DOI:
https://doi.org/10.7146/sl.v0i49.402Nøgleord:
Mao og maoismen, kulturrevolutionen, Zapatisterne, Jacques Rancière, Samir Amin, den franske revolution, Marx, Lenin, maj 1968, Louis AlthusserResumé
Interview med Badiou ved Kåre Blinkenberg og Holger Ross Lauritsen, som dertil har skrevet en oplysende introduktion.Downloads
Citation/Eksport
Nummer
Sektion
Licens
Ophavsretten til artiklerne i Slagmark deles mellem forfatter og Forlaget Slagmark.
Artikler og tekstmateriale publiceret i Slagmark må citeres, downloades og videresendes for ikke-kommerciel brug, under forudsætning af normal akademisk reference til forfatter(e) samt tidsskrift, årgang, nummer og sider.
Brug og distribution af tekstmateriale både i form af papirkopier og elektroniske kopier, til undervisningsbrug på uddannelsesinstitutioner og intern brug er tilladt efter aftale med Copydan Tekst & Node. Brugen skal ske inden for aftalens rammer.
Artikler og tekster må kun genudgives med eksplicit tilladelse fra forfatter(e) og tidsskriftet med en anerkendelse af værkets første publicering i nærværende tidsskrift.