Fysikshow i Århus
Billedet på Kvant’s forside viser Niels Bohr under en forelæsning over sin stødteori. Sidste år markerede DFS halvtredsåret for udgivelsen af Niels Bohrs afhandling om “Penetration of Atomic Particles through Matter” i Videnskabernes Selskabs Matematisk-Fysiske Meddelelser (bind 18, nr. 8, 1948) ved et fællesmøde med Videnskabernes Selskab. Afhandlingen sammenfatter Bohrs tanker og erfaringer inden for et emneområde, der interesserede ham gennem hele hans professionelle liv. Historien om afhandlingens tilblivelse under anden verdenskrig er usædvanlig i sig selv, og dens indflydelse på et halvt århundredes forskning inden for atomare kollisioner, strålings- og materialefysik kan næppe overvurderes.
PDF

Citation/Eksport

Mølhave, K., & Seiersen, K. (1999). Fysikshow i Århus. KVANT, 10(2). https://doi.org/10.7146/kvant.169044

Resumé

En engagerende beretning om opbygningen af Fysikshow i Aarhus, hvor studerende formidler fysikkens klassiske og spektakulære forsøg til gymnasier og offentligheden. Artiklen beskriver både de pædagogiske overvejelser og den praktiske organisering. Den viser, hvordan formidling kan motivere til videregående studier i fysik og styrke forbindelsen mellem universitet og samfund. Fysikshow præsenteres som et forbillede for videnskabsformidling i Danmark.

https://doi.org/10.7146/kvant.169044
PDF

Fra og med årgang 37 (2026 -) udgives artikler under licensen Creative Commons Kreditering-IkkeKommerciel CC BY-NC 4.0

Artikler i årgang 1–36 (1990 - 2025) er ikke udgivet under Creative Commons. Her er alle rettigheder forbeholdt artiklernes respektive forfattere.