Resumé
Kvantecomputere er ikke længere science fiction – de eksisterer allerede, og Danmark har muligheden for at tage førertrøjen på i det globale kvantekapløb. Men en ting står i vejen: manglen på kvalificeret arbejdskraft. Kim Splittorff argumenterer overbevisende for, at den største flaskehals er uddannelse. Med udgangspunkt i konkrete eksempler fra Niels Bohr Institutet viser han, hvordan kvantecomputere allerede i dag kan bruges som pædagogisk værktøj – endda i gymnasiet. Artiklen er et opråb til undervisere, uddannelsesinstitutioner og beslutningstagere: kvanteteknologi er fremtiden, men det kræver, at vi uddanner en "kvante-klar arbejdsstyrke". Gennem eksperimenter med superposition og sammenfiltring præsenteres en ny pædagogisk tilgang til kvantemekanik, hvor eleverne ikke bare hører om kvantefysik – de oplever den.
Referencer
[1] Roadmap IBM Quantum, https://research.ibm.com/blog/ibm-quantum-roadmap-2025.
[2] Ny kandidatuddannelse i "Quantum Information Science", https://studies.ku.dk/masters/quantum-information-science/.
[3] Danmarks Statistik, https://extranet.dst.dk/pyramide/pyramide.htm.
[4] "Danmark kan blive 'Silicon Valley for kvanteteknologi' med ny NATO-satsning, Institutleder på Niels Bohr Institutet, Jan W. Thomsen", https://videnskab.dk/teknologi-innovation/danmark-kan-blive-silicon-valley-for-kvanteteknologi-med-ny-nato-satsning.
[5] Undersøgelse af fysik-kandidater fra KU's jobfunktion efter endt uddannelse, Danmarks Statistik.
[6] Aftagerpanel for Fysik, Kemi og Nanoscience 2020.
[7] Economic impact of Quantum in The Netherlands, Quantum Delta, Nederland, maj 2020.
Fra og med årgang 37 (2026 -) udgives artikler under licensen Creative Commons Kreditering-IkkeKommerciel CC BY-NC 4.0.
Artikler i årgang 1–36 (1990 - 2025) er ikke udgivet under Creative Commons. Her er alle rettigheder forbeholdt artiklernes respektive forfattere.
