Magt og oprør fra midten
Resumé
Der var engang, da samfundsvidenskabelige afhandlinger behandlede alle samfundets problemer. Økonomien sås i sammenhæng med institutionelle og sociologiske udviklinger, og det stoppede ofte ikke ved analyser; analyserne mundede ud i konkrete forslag til ændringer af samfundsstrukturen. Man behøver blot at tænke på to af fortidens største økonomer, Adam Smith og Karl Marx.
Den slags arbejder er blevet sjældne i dette århundrede, hvor samfundsvidenskaberne er udviklet i en sådan grad, at kun meget få har fuldt overblik over andet end et lille hjørne. Den afhandling, der skal bringe ny viden, må bygge på, hvad der allerede er kendt, og altså forfattes af en, der har brugt al sin tid til at studere f.eks. produktionsfunktioner, og som så med sit bidrag tilføjer endnu en lille erkendelse om disse funktioner.
Downloads
Publiceret
Citation/Eksport
Nummer
Sektion
Licens
Tidsskriftet Økonomi & Politik er et open access tidsskrift, og alle artikler udgivet af Økonomi & Politik er licenseret under en Creative Commons Navngivelse-IkkeKommerciel-IngenBearbejdelse 4.0 International Licens, CC BY-NC-ND.