Kommunal ledelse i fremtiden
Resumé
Udgangspunktet for denne artikel er at det er muligt, som det bliver eksemplificeret med internationalisering og integration EU, at
fremskrive centrale nutidige udviklingstræk og grundbetingelser for kommunal ledelse. Der identificeres her fire grundtræk, som får afsmittende betydning for den vægt, der i fremtiden kan lægges på den kommunale ledelses egenskaber kvalifikationer og roller. Det sidste grundvilkår belyses særskilt, idet det understreges, at den stigende politisering af den offentlige sektor stiller særlige krav til,
hvordan den kommunale leder fremtiden håndterer krydspres mellem alternative, komplementære og konkurrerende forventninger til og rationaler for handling og beslutningstagning.
Downloads
Publiceret
Citation/Eksport
Nummer
Sektion
Licens
Tidsskriftet Økonomi & Politik er et open access tidsskrift, og alle artikler udgivet af Økonomi & Politik er licenseret under en Creative Commons Navngivelse-IkkeKommerciel-IngenBearbejdelse 4.0 International Licens, CC BY-NC-ND.