Illusionen om Nation Branding og Investeringsfremme
Resumé
Med udgangspunkt i en spørgeskemaundersøgelse af 189 virksomheder og 22 interviews, som i perioden fra 2012 til og med 2015 har investeret i Danmark, samt et interview med Invest in Denmarks direktør for Europa-området er det denne artikels påstand, at
investeringsfremmeorganisationernes promoverende arbejde og nation branding har en meget begrænset effekt på udenlandske virksomheders investerings beslutning. Det er derfor nødvendigt at anskue investeringsfremmeorganisationernes arbejde fra et andet
perspektiv. Fra at være salgsorienterede organisationer, hvis primære opgave det er at markedsføre deres hjemland til udenlandske virksomheder med det formål at få dem til at investere, skal de i højere grad ses som hovedsageligt rådgivende aktører, der hjælper virksomhederne med at etablere deres forretning, efter at investeringsbeslutningen er blevet truffet.
Downloads
Publiceret
Citation/Eksport
Nummer
Sektion
Licens
Tidsskriftet Økonomi & Politik er et open access tidsskrift, og alle artikler udgivet af Økonomi & Politik er licenseret under en Creative Commons Navngivelse-IkkeKommerciel-IngenBearbejdelse 4.0 International Licens, CC BY-NC-ND.