Gennemse forfatterindeks

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å Alle

A

Aabø, Svanhild, Svanhild Aabø, professor, dr. polit, Høgskolen i Oslo og Akershus, (svanhild.aabo@hioa.no) (Norge)
Adler, Melissa, Melissa Adler, Assistant Professor School of Information Science, University of Kentucky, USA melissa.adler@uky.edu (USA)
Andersen, Jack (Danmark)
Andersen, Tem Frank, Teaching Associate Professor, Aalborg University, tfa@hum.aau.dk (Danmark)
Audunson, Ragnar, Ragnar Audunson, professor, dr. polit, Høgskolen i Oslo og Akershus, (ragnar.audunson@hioa.no) (Norge)
Audunson, Ragnar, Ragnar Audunson, professor Høgskolen i Oslo og Akershus (Norge)
Auken, Sune, Sune Auken, Dr.Habil., Head of PhD School, Faculty of Humanities, University of Copenhagen (auken@hum.ku.dk) (Danmark)
Austin, Jessica Ruth, Doctoral Researcher, Department of English, Film, Communication and Media, Anglia Ruskin University, UK, jessica.austin@pgr.anglia.ac.uk (Storbritannien)

B

Balling, Gitte, Gitte Balling, adjunkt, ph.d., Det Informationsvidenskabelige Akademi (gb@iva.dk) (Danmark)
Balling, Gitte, Gitte Balling, Associate professor The Royal School of Library and Information Science, University of Copenhagen gitte.balling@hum.ku.dk (Danmark)
Balling, Gitte, Gitte Balling, Lektor, Københavns Universitet (nts407@iva.ku.dk) (Danmark)
Balling, Gitte, Gitte Balling, lektor, ph.d. Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet, gitte.balling@hum.ku.dk (Danmark)
Balling, Gitte, lektor, Institut for Informationsstudier, Københavns Universitet, gitte.balling@hum.ku.dk (Danmark)
Balling, Gitte (Danmark)
Bille, Trine, Trine Bille, associate professor, cand.polit., ph.d. Copenhagen Business School, Institut for Ledelse Politik og Filosofi, tbi.mpp@cbs.dk (Danmark)
Bissenbakker, Mons, Lektor, Center for kønsforskning, NORS, Københavns Universitet, thc211@hum.ku.dk (Danmark)
Blume, Peter, Peter Blume, Professor dr.jur Det Juridiske Fakultet, Københavns Universitet (Peter.Blume@jur.ku.dk) (Danmark)
Borg, Alexandra, Alexandra Borg, disputerad litteraturvetare vid Uppsala universitet (Alexandra.Borg@littvet.uu.se) (Sverige)
Borgen, Maibritt, Maibritt Borgen, PhD, History of Art, Yale University, mbborgen@gmail.com (USA)

C

Carlsen, Tine Furbo, Tine Furbo Carlsen, Cand.scient.bibl., Aalborg Universitetsbibliotek (tfc@aub.aau.dk) (Danmark)
Carlsson, Hanna, Hanna Carlsson, lektor, Lunds Universitet (hanna.carlsson@kultur.lu.se) (Sverige)
Christensen, Christa Lykke, lektor, Institut for Medier, Erkendelse og Formidling, Københavns Universitet. christal@hum.ku.dk (Danmark)
Christensen, Hans Dam, Hans Dam Christensen, professor, vicedirektør Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet, hansdam@hum.ku.dk (Danmark)

D

Dahl, Tor Arne, Tor Arne Dahl, Høgskolelektor, Høgskolen i Oslo og Akershus (Tor-Arne.Dahl@hioa.no) (Norge)
Dahl, Tor Arne, Tor Arne Dahl, Stipendiat, Høgskolen i Oslo og Akershus (Tor-Arne.Dahl@hioa.no) (Norge)
Dahlkild, Nan, Nan Dahlkild er lektor, ph.d. ved Det Informationsvidenskabelige Akademi, (nd@iva.dk) (Danmark)
Dahlkild, Nan, Nan Dahlkild, lektor, PhD og mag.art. Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet, cwv520@hum.ku.dk (Danmark)
Delica, Kristian Nagel, Kristian Nagel Delica, Adjunkt, Institut for Miljø, Samfund og Rumlig Forandring, Roskilde Universitet (kdelica@ruc.dk) (Danmark)

E

Eckerdal, Johanna Rivano, Johanna Rivano Eckerdal, PhD Institutionen för kulturvetenskaper, Lunds universitet Johanna.rivano_eckerdal@kultur.lu.se (Sverige)
Eliassen, Knut Ove, Institutt for språk og litteratur, NTNU, Norge, knut.eliassen@ntnu.no (Norge)
Emerek, Leif, Leif Emerek, mag.art. et cand.mag. (emerek@9260.dk) (Danmark)
Engerer, Volkmar, Volkmar Engerer, lektor, Det Informationsvidenskabelige Akademi Københavns Universitet (rhd237@iva.ku.dk) (Danmark)
Eriksson, Rune, Rune Eriksson, lektor, Det Informationsvidenskabelige Akademi. Københavns Universitet (gnc989@iva.ku.dk) (Danmark)
Eriksson, Rune, Rune Eriksson, lektor, Det Informationsvidenskabelige Akademi (re@iva.dk) (Danmark)

F

Ford, Heather, Heather Ford, Dr. School of Media and Communication, The University of Leeds, United Kingdom hfordsa@gmail.com (Storbritannien)
Frenander, Anders, Anders Frenander, seniorprofessor Högskolan i Borås, Biblioteks- och informationsvetenskap, anders.frenander@hb.se (Sverige)
Friis, Søren, Søren Friis, ph.d.-stipendiat Institut for Kultur og Samfund, Aarhus Universitet (friis@cas.au.dk) (Danmark)

G

Gottrup, Rikke, Rikke Gottrup, lektor Juridisk Institut, Syddansk Universitet, rgo@sam.sdu.dk (Danmark)
Gram, Lise Kloster, Lise Kloster Gram, Cand. mag i Nordisk og Oldtidskundskab og Litteraturkonsulent for Aarhus Kommunes Biblioteker (lkg@aarhus.dk) (Danmark)
Grøn, Rasmus, Rasmus Grøn, adjunkt, ph.d., Aalborg Universitet (gron@hum.aau.dk) (Danmark)
Grøn, Rasmus, Rasmus Grøn, adjunkt, ph.d., Aalborg Universitet. (gron@hum.aau.dk) (Danmark)
Grøn, Rasmus, Rasmus Grøn, lektor, ph.d. Institut for Kommunikation, Aalborg Universitet, gron@hum.aau.dk (Danmark)
Grøn, Rasmus (Danmark)
Grüters, Ruth, Førsteamanuensis, Institutt for lærerutdanning, NTNU, Norge, ruth.gruters@ntnu.no (Norge)

H

Hansen, Lone Koefoed, Institut for Kommunikation og Kultur, Aarhus Universitet, koefoed@cavi.au.dk (Danmark)
Hartmann Rasmussen, Ida Malene, cand mag. i Moderne kultur og kulturformidling – idamhr@gmail.com (Danmark)
Hedemark, Åse, Åse Hedemark, lektor Biblioteks- och informationsvetenskap, Inst. för ABM, Uppsala universitet, Ase.Hedemark@abm.uu.se (Sverige)
Hjøllund, Niels-Peder Osmundsen, Niels-Peder Osmundsen Hjøllund, PhD stipendiat Det informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet qxm592@hum.ku.dk (Danmark)
Hjørland, Birger, Birger Hjørland er cand.psych., fil.dr og professor ved Det Informationsvidenskabelige Akademi (bh@iva.dk) (Danmark)
Höglund, Lars, Lars Höglund, Senior professor, Göteborg Universitet (lars.hoglund@jmg.gu.se) (Sverige)
Høivik, Tord, Tord Høivik, seniorrådgiver, Høgskolen i Oslo og Akershus, tordhoivik@gmail.com (Norge)
Hougaard, Anders, Anders Hougaard, Institut for Sprog og Kommunikation, Syddansk Universitet hougaard@sdu.dk (Danmark)
Høyrup, Helene (Danmark)
Hyldegård, Jette (Danmark)

J

Jakobsen, Søren Sandfeld, Søren Sandfeld Jakobsen, Professor, International Economic Crime and Cybercrime Research Centre, Juridisk Institut, Aalborg Universitet (ssj@law.aau.dk) (Danmark)
Jensen, Sara Marinus, Sara Marinus Jensen, ph.d. Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet, btg539@hum.ku.dk (Danmark)
Jensen, Thessa, Associate Professor, Department of Communication and Psychology, Aalborg University, thessa@hum.aau.dk (Danmark)
Jerslev, Anne, Professor, Institut for Medier, Erkendelse og Formidling, Københavns Universitet, jerslev@hum.ku.dk (Danmark)
Jochumsen, Henrik, Henrik Jochumsen er lektor ved Det Informationsvidenskabelige Akademi (hjo@iva.dk) (Danmark)
Jochumsen, Henrik, Henrik Jochumsen, lektor Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet, hjo@hum.ku.dk (Danmark)
Jochumsen, Henrik (Danmark)
Johansen, Stine Liv, Institut for Kommunikation og Kultur, Aarhus Universitet, stineliv@cc.au.dk (Danmark)
Jones, Kyle M.L., Assistant Professor, Department of Library and Information Science, Indiana University Purdue University Indianapolis (IUPUI), kmlj@iupui.edu (USA)
Juncker, Beth, Beth Juncker, professor Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet, cmn844@hum.ku.dk (Danmark)
Juncker, Beth, Beth Juncker, Professor MSO The Royal School of Library and Information Science, University of Copenhagen cmn844@hum.ku.dk (Danmark)
Juncker, Beth, Beth Juncker, Professor MSO. The Royal School of Library and Information Science, University of Copenhagen cmn844@hum.ku.dk (Danmark)
Juncker, Beth (Danmark)

K

Kangas, Anita, Anita Kangas, professor, emerita University of Jyväskylä, anita.kangas@jyu.fi (Finland)
Kann-Rasmussen, Nanna, lektor, Institut for Informationsstudier, Københavns Universitet, nanna.kann.rasmussen@hum.ku.dk (Danmark)
Kann-Rasmussen, Nanna, lektor ph.d. Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet, nanna.kann.rasmussen@hum.ku.dk (Danmark)
Kann-Rasmussen, Nanna, lektor, ph.d. Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet, nanna.kann.rasmussen@hum.ku.dk (Danmark)
Kann-Rasmussen, Nanna (Danmark)
Konzack, Lars, Lars Konzack, associate professor, The Royal School of Library and Information Science, University of Copenhagen konzack@hum.ku.dk (Danmark)
Konzack, Lars, Lars Konzack, lektor, Københavns Universitet, Det Informationsvidenskabelige Akademi (mtw296@iva.ku.dk) (Danmark)
Kromann, Thomas Hvid, forsker, Det Kgl. Bibliotek, thok@kb.dk (Danmark)

L

Langsted, Lars Bo, Lars Bo Langsted, Professor, International Economic Crime and Cybercrime Research Centre, Juridisk Institut, Aalborg Universitet (lbl@law.aau.dk) (Danmark)
Larsen, Michael Linde, Michael Linde Larsen, bibliotekar og Litteraturkonsulent, Odense Centralbibliotek (mil@odense.dk ) (Danmark)
Ligaard, Eva Elise, ekstern lektor, Institut for Kunst og Kulturvidenskab, Københavns Universitet, eeligaard@gmail.com (Danmark)
Lindsköld, Linnéa, Linnéa Lindsköld, doktorand ved Institutionen biblioteks- och informationsvetenskap, Högskolan i Borås, Sverige (linnea.lindskold@hb.se) (Sverige)
Lund, Haakon, Haakon Lund, Lektor, Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet hl@hum.ku.dk (Danmark)
Lund, Haakon, Haakon Lund, Lektor, Københavns Universitet (hl@iva.dk) (Danmark)
Lund, Niels D., Niels D. Lund, lektor Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet, qtp573@hum.ku.dk (Danmark)

M

Mackey, Margaret, Margaret Mackey, Professor at University of Alberta, Canada (margaret.mackey@ualberta.ca) (Canada)
Mai, Jens-Erik, Jens-Erik Mai, Professor University of Copenhagen, Information Studies jemai@hum.ku.dk (Danmark)
Mangen, Anne, Anna Mangen, Postdoc, Høgskolen i Oslo og Akershus (anne.mangen@uis.no) (Norge)
Mangen, Anne (Norge)
Mangset, Per, Per Mangset, seniorforsker, professor emeritus Telemarksforsking Per.Mangset@hit.no (Norge)
Marling, Gitte, Gitte Marling, Professor, arkitekt ph.d., Institut for arkitektur og medieteknologi, Aalborg Universitet (marling@create.aau.dk) (Danmark)
Martens, Marianne, Marianne Martens, PhD, Assistant Professor Kent State University mmarten3@kent.edu (USA)
Michelsen, Lea Laura, cand.mag. i Moderne Kultur og Kulturformidling, Københavns Universitet, lealaura@live.dk (Danmark)
Møller, Margrethe H., Margrethe H. Møller, lektor Institut for Design og Kommunikation, Syddansk Universitet, mhm@sdu.dk (Danmark)

N

Nicolaisen, Maria Schou, Maria Skou Nicolaisen, Cand. Scient. Bibl., European University Institute Library, Firenze (maria.nicolaisen@eui.eu) (Danmark)
Nielsen, Jens Jørn, Hans Jørn Nielsen, Lektor, ph.d., Det Informationsvidenskabelige Akademi, Det humanistiske fakultet, Københavns Universitet sjz243@hum.ku.dk (Danmark)
Nilsson, Skans Kersti, Skans Kersti Nilsson, Universitetslektor, Högskolan i Borås (kersti.nilsson@hb.se) (Sverige)
Nilsson, Skans Kersti, Skans Kersti Nilsson, Universitetslektor, Inst. Biblioteks- och informationsvetenskap, Högskolan i Borås (kersti.nilsson@hb.se) (Sverige)
Nissen, Mette, Mette Nissen, Cand.scient.bibl., Vesthimmerlands Biblioteker (meni@vesthimmerland.dk) (Danmark)
Nyvang, Caroline, forsker, Det Kgl. Bibliotek, cany@kb.dk (Danmark)

O

Olesen-Bagneux, Ole, Ole Olesen-Bagneux, Ph.d.-stipendiat, Det Informationsvidenskabelige Akademi. Københavns Universitet (blt526@iva.ku.dk) (Danmark)
Olesen-Bagneux, Ole, Ole Olesen-Bagneux, Ph.d.-stipendiat, IVA, Københavns Universitet (blt526@iva.ku.dk) (Danmark)

Ø

Ørnager, Susanne, Susanne Ørnager, PhD, Lektor, Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet fpm434@hum.ku.dk (Danmark)
Ørum, Kristoffer, Kristoffer Ørum, kunstner kristoffer@oerum.org (Danmark)

O

Oterholm, Knut, Knut Oterholm, høgskolelektor, cand. philol. Høgskolen i Oslo og Akershus (knut.oterholm@hioa.no) (Norge)
Oxfelt, Elisabeth, professor, Institutt for lingvistiske og nordiske studier, Universitetet i Oslo elisabeth.oxfeldt@iln.uio.no (Danmark)

P

Patin, Beth Joy, Beth Joy Patin, MLIS, PhD Candidate, Lecturer, The Information School, University of Washington bethp@uw.edu (USA)
Petersen, Michael Nebeling, Lektor, Institut for kulturvidenskaber, Syddansk Universitet, nebeling@sdu.dk (Danmark)
Ping-Huang, Marianne, Marianne Ping-Huang, Associate Professor Institut for Kommunikation og Kultur, Aarhus Universitet, mph@dac.au.dk (Danmark)
Pold, Søren Bro, Søren Bro Pold, lektor, ph.d., Digital Design, Aarhus Universitet (pold@cs.au.dk) (Danmark)
Poulsen, Helle Wind, Helle Wind Poulsen, projektmedarbejder, mag.art., Lokalbibliotekerne i Aarhus (hwp@aarhus.dk) (Danmark)

Q

Quist, Pia, lektor, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab, Københavns Universitet, pqj@hum.ku.dk (Danmark)
Quist, Pia, lektor, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab, NorS, Københavns Universitet, pia.quist@hum.ku.dk (Danmark)

R

Rasmussen, Casper Hvenegaard, Casper Hvenegaard Rasmusen er lektor ved Det Informationsvidenskabelige Akademi (chr@iva.dk) (Danmark)
Rasmussen, Casper Hvenegaard, Casper Hvenegaard Rasmussen, lektor, ph.d. Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet, c.hvenegaardrasmussen@hum.ku.dk (Danmark)
Rasmussen, Casper Hvenegaard (Danmark)
Riesto, Svava, lektor, Sektion for Landskabsarkitektur og Planlægning, Københavns Universitet, svri@ign.ku.dk (Danmark)
Røgler, Jannicke, Jannicke Røgler, bibliotekrådgiver, Buskerud fylkesbibliotek, jannicke.rogler@bfk.no (Norge)
Roued-Cunliffe, Henriette, Associate Professor, Royal School of Library and Information Science, University of Copenhagen, roued@hum.ku.dk (Danmark)
Roued-Cunliffe, Henriette (Danmark)

S

Salor, Enrinc, Erinç Salor, Lecturer University of Amsterdam, Netherland erinc@esalor.net (Nederlandene)
Schreiber, Trine (Danmark)
Schwemer, Sebastian, ErhvervsPostdoc, Center for informations- og innovationsret (CIIR), Københavns Universitet / Dansk Internet Forum (DIFO), sebastian.felix.schwemer@jur.ku.dk (Danmark)
Skjerdingstad, Kjell Ivar, Kjell Ivar Skjerdingstad, førsteamanuensis, dr. art. Høgskolen i Oslo og Akershus (kjell-ivar.skjerdingstad@hioa.no) (Norge)
Skot-Hansen, Dorte (Danmark)
Skøtt, Bo, Bo Skøtt, Adjunkt, Institut for Design og Kommunikation, Syddansk Universitet, Kolding. Skott@sdu.dk (Danmark)
Skouvig, Laura (Danmark)
Skovse, Astrid Ravn, ph.d.-stipendiat, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab, NorS, Københavns Universitet, rgk911@hum.ku.dk (Danmark)
Smidt, Jofrid Karner, Jofrid Karner Smidt, Førsteamanuensis ved Høgskolen i Oslo, avdeling JBI (jofrid.smidt@hioa.no) (Norge)
Søe, Sille Obelitz, Sille Obelitz Søe, Ph.D Stipendiat Det Informationsvidenskabelige Akademi, Københavns Universitet (xzt721@iva.ku.dk) (Danmark)
Søgaard, Anders, Anders Søgaard, Professor Center for Language Technology, University of Copenhagen soegaard@hum.ku.dk (Danmark)
Sørensen, Anne Scott, professor, Institut for Kulturvidenskaber, Syddansk Universitet, annescott@sdu.dk (Danmark)
Sørensen, Mette-Marie Zacher, Mette-Marie Zacher Sørensen, ph.d.-stipendiat, Æstetik og Kultur, Aarhus Universitet (aekmms@hum.au.dk) (Danmark)
Spotts, Lydia, MLS Adjunct Lecturer, Department of Library and Information Science, Indiana University Purdue University Indianapolis (IUPUI), lcspotts@iupui.edu (USA)
Steiner, Henriette, lektor, Sektion for Landskabsarkitektur og Planlægning, Københavns Universitet, hst@ign.ku.dk (Danmark)
Sundin, Olof, Olof Sundin, Professor Institutionen för kulturvetenskaper, Lunds universitet Olof.sundin@kultur.lu.se (Sverige)

T

Tank, Elsebeth, Elsebeth Tank, selvstændig udviklingspartner Etank.nu, info@etank.nu (Danmark)
Thomsen, Kirsten, Kirsten Thomsen, cand.mag. i engelsk og litteraturvidenskab, informationsspecialist v/ Det Humanistiske Fakultetsbibliotek, leder af projekt liT.house. (kit@kb.dk) (Danmark)
Thorhauge, Astrid Bjørnskov, Astrid Bjørnskov Thorhauge, redaktionsmedarbejder på Litteratursiden (astridbt@gmail.com) (Danmark)
Thorhauge, Jens, Jens Thorhauge, senior rådgiver Thorhauge Consulting, jt@jensthorhauge.dk (Danmark)
Thylstrup, Nanna Bonde, Nanna Bonde Thylstrup, ekstern lektor SAXO, Københavns Universitet (nannab@hum.ku.dk) (Danmark)
Thylstrup, Nanna Bonde, Nanna Bonde Thylstrup, Postdoc Institut for Kunst og Kulturvidenskab, Københavns Universitet, nannab@hum.ku.dk (Danmark)
Tønnesson, Johan L., Johan L. Tønnesson, professor i sakprosaforskning, Institutt for lingvistiske og nordiske studier, Universitetet i Oslo (johan.tonnesson@iln.uio.no) (Norge)
Tveit, Åse Kristine, Åse Kristine Tveit, ph.d.-stipendiat, Institutt for arkiv-, bibliotek- og informasjonsfag, Høgskolen i Oslo og Akershus (aase.k.tveit@hioa.no) (Norge)

V

Valtysson, Bjarki, Institut for Kunst og Kulturvidenskab, Københavns Universitet – valtysson@hum.ku.dk (Danmark)
Vandborg, Lise, Lise Vandborg, chefredaktør på Litteratursiden (lva@aarhus.dk) (Danmark)
Veel, Kristin, Kristin Veel, Lektor Institut for Kunst og Kulturvidenskab, Københavns Universitet, kristinv@hum.ku.dk (Danmark)
Veel, Kristin, Kristin Veel, Postdoc, Institut for Kunst- og Kulturvidenskab, Københavns Universitet (kristinv@hum.ku.dk) (Danmark)
Veel, Kristin, lektor, Institut for Kunst og Kulturvidenskaber, Københavns Universitet, kristinv@hum.ku.dk (Danmark)
Veel, Kristin, lektor, Institut for Kunst- og Kulturvidenskab, Københavns Universitet, kristinv@hum.ku.dk (Danmark)

W

Washko, Angela, Angela Washko, kunstner, USA angela.washko@gmail.com (USA)
Weilenmann, Anne-Katharina, Anne-Katharina Weilenmann Biblink.ch weilenmann@shinternet.ch (Schweiz)

Y

Yoon, Ayoung, Assistant Professor, Department of Library and Information Science, Indiana University Purdue University Indianapolis (IUPUI), ayyoon@iupui.edu (USA)

Z

Zierau, Eld, IT-konsulent, Det Kgl. Bibliotek, elzi@kb.dk (Danmark)

    
Denne webside bruger cookies til at lave statistik over trafikken på siden. Ved at klikke videre accepterer du brugen af cookies.
OK