Geografisk Tidsskrift, Bind 33 (1930) 3

William Herbert Hobbs: Exploring About the North Pole of the Winds (16x23 cm, 376 Sider, talrige Afb.) G. P. Putnam Sons, New York 1930.

M. Vahl.

Side 173

De Expeditioner 'til Grønland, som er foretaget af Professor Hobbs ved Michigan Universitetet, har haft til Hensigt at studere de Vindforhold i lavere og højere Luftlag, som skyldes den Anticyklon, der danner sig over Grønlands Indlandsis. At der over Indlandsisens stærkt afkølede jOverflade maa opstaa højt Lufttryk med derfra udgaaende Vinde til alle Sider, har allerede 'været omtalt i Geogr. Tidsskr. 1902, men det var naturligvis kun meget faa lagttagelser, som Antagelsen af dette Forhold dengang havde at støtte sig paa. Senere har Prof. Hobbs samlet alle de Vidnesbyrd, som kan faas, fra Beretninger af de Forskere, som har berest Indlandsisen, og ligeledes er Sagen indgaaende behandlet i Bd. I af Værket Greenland, som er udgivet af Grønlandskommissionen. Professor Hobbs sætter imidlertid den grønlandske Anticyklon i Forbindelse med Polarfronttheorien og mener, at Centrum for det polare Vindsystem ikke er at søge i Nordpolens nærmeste Omgivelser, men i Grønland, og at de meteorologiske Forhold i Grønland saaledes skulde være dem, som i første Linje bestemmer Vejrforholdene i de tempererede Egne.

Det var for at samle lagttagelser til Belysning af disse Forhold, at Professor Hobbs foretog sine Expeditioner til Grønland. Kapitel 4 giver en Oversigt over Hobbs' Theori, medens den øvrige Del af Bogen giver en let læselig Fremstilling af Ekspeditionernes Forløb. Den første Ekspedition, 1926, var nærmest en Orienteringsrejse. Der foretoges Vindobservationer med Balloner, der, som ventet, i Regelen i de lavere Luftlag gik bort fra Indlandsisen, men i større Højde mod Isen. Ligeledes havde man en Ballon med selvregistrerende Instrumenter,som dog snart gik tabt. Den anden Ekspedition foretogesi Aaret 1927. Paa en Bakketop ved Søndre Strømfjord, som af Prof. Hobbs kaldtes Mount Evans, indrettedes en Station til meteorologiskeog aerologiske Observationer, samt en Radiostation, ligeledesforetoges flere Expeditioner til Indlandsisen, af hvilke den interessantestevar den, sm foretoges af Helge Bangsted midt om Vinteren. I Sommeren 1928 tog Prof. Hobbs atter til Grønland med ny Medarbejdereog

Side 174

bejdereogny Forsyninger til Stationen, som forblev i Virksomhed til Sommeren 1929. I Sommeren optog Hobbs den svensk-amerikanske Flyver Hassel, som via Grønland forsøgte at flyve fra Amerika til Europa.Han naaede dog kun til Grønland, hvor Maskinen forulykkede.I sidste Kapitel fremsætter Prof. Hobbs sine Grunde for at anse Flyvning ad denne Rute for gunstig. Bogen er forsynet med en Mængde meget smukke Træsnit og Gengivelser af Fotografier.