Mit digt er min stemme

Digte om digte i forskningsprocesser

Forfattere

  • Klaus Thestrup Aarhus Universitet

DOI:

https://doi.org/10.7146/djes.v4i3.162755

Nøgleord:

Digte i forskning, Digte, Det åbne laboratorium

Resumé

Hvordan kan digte indgå i forskningsprocesser? Digtene i denne digtsuite indfanger en del forskellige aspekter af det spørgsmål.

Her kan du som læser møde reflektioner og overvejelser i digtform. Jeg har også et foto med fra mit eget kontor, hvor digte, skitser og modeller eksister samtidig i processer, der kan se komplekse ud (Kølln, 2022). Det kommenteres direkte i digtet Samtidige spring i digtsuiten. Fotoet er i øvrigt taget af Tor Birk Trads. I billedet er der en model for en måde at tænke forskning som et åbent laboratorium (Thestrup & Robinson, 2016). Jeg kommenterer det efter selve digtsuiten, men tænk hele denne tekst som en form for poetisk feltdagbog med tekst, digte og en en enkelt model for et menneske, der som jeg selv er på ny grund og hvor alt principielt er på spil. Digtene i digtsuiten handler bl.a. om processerne i et forskningsprojekt, hvor det som anes, måske kan berøres og indkredses og dermed få betydning for både metodevalg, formuleringen af undersøgelsesspørgsmålene og i sidste ende svarene på det, som forskeren vil vide noget om og kunne noget mere af.

Downloads

Publiceret

2026-01-12

Citation/Eksport

Thestrup, K. (2026). Mit digt er min stemme: Digte om digte i forskningsprocesser. Danish Journal of Education Studies (DJES), 4(3). https://doi.org/10.7146/djes.v4i3.162755